M.AKİF ERSOY SARAYBOSNA ULUSLARARASI SEMPOZYUMU

M.AKİF ERSOY SARAYBOSNA ULUSLARARASI SEMPOZYUMU


17 Haziran 2012 Pazar 17:24

Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı, Ankara, Balıkesir, İstanbul, Kazakistan Almatı, Sırbistan Yenipazar, Kosova Priştina ve Prizren, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen uluslararası sempozyumlarına bir yenisini daha ekliyor.

28. yılını kutlayan Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat vakfı 21-25 Haziran tarihleri arasında Bosnahersek'in başkenti Saraybosna'da Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumunu gerçekleştiriyor.

Sempozyuma 28 ülkeden Türkolog, akademisyen, yazar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılıyor. Sempozyum programı aşağıdaki gibidir.

SEMPOZYUM PROGRAMI

1.Gün (21 Haziran 2012 Perşembe)

• İstanbul’dan Saraybosna’ya gidiş (TS 12:50).

Karşılama, otel ve misafirhanelere yerleşme, Şehitlik ve Bilge Kral Aliya İzzet Begovic’in kabrini ziyaret, dua ve kur’an tilaveti, Beyaz Tabya’dan kente bakış, Tünel, Vişegart Kapısı, Başçarşı ve Sebil’i gezme, Moricahan, Çarşı Camii, Gazi Hüsrev Bey Camii’nin görülmesi, Ferhadiye’de gezinti.

• Türk Süsleme Sanatları Sergisi’nin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Galerisi’nde açılışı, akşam Büyükelçi Ahmet Yıldız tarafından verilecek yemek ve Ortadoğu, Kafkasya, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan Ülkelerinden gelen konuklarla tanışma.

2.Gün (22 Haziran 2012 Cuma)

• Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde sempozyum programının Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli ve Rektör Prof. Dr. Özer Çınar tarafından açılışı, Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın 'Bugün Yaşayan Akif' konulu konuşması, Hüseyin Kansu'nun selamlama konuşması, Boşnak Diline Almira C. Suljevic tarafından tercüme edilen SAFAHAT’TAN ŞİİRLER kitabının tanıtımı.

• Türk Dili’yle Ankara-Saraybosna ilişkilerinin gelişmesine katkısı olan aydınlara  plaket verilmesi (Ayet ARİFİ, Prof. Dr. Kerima FİLAN, Prof. Dr. Amina Siljak JESENKOVİC, Hüseyin KANSU, Prof. Dr. Cemalettin LATİÇ, Almira C. SULJEVİC, TİKA, Ahmet YILDIZ, Aida ZAYİM,) Mehmet Akif Ersoy, Aliya İzzet Begovic ile Ayvaz Dede filmlerinin gösterimi, Mehmet Akif, Osmanlı İstanbul’u ve Saraybosna’sı fotoğraf sergisinin açılması, Prof. Dr. Amina Siljak Jesenkovic tarafından tercüme edilen Safahat'tan Mehmet Akif'in Bosnalı dostlarına yazdığı şiirinin okunması, ardından sempozyum oturumlarına geçilmesi.

•  TEBLİĞ KONULARI

ALİYA İZZET BEGOVİÇ OTURUMU

Tema: Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinde Balkanlaşma ekseninde yeniden okumak, insan merkezli İslam medeniyet tasavvuru; fiziksel, ruhsal ve sosyal tasvirler, bölgeye yansıması.

Oturum Başkanları: Prof. Dr. Kerima FİLAN, Prof. Dr. Özer Çınar

Konuşmacılar: Doçent. Dr. Hayrettin AYAZ, Mehmet ÇETİN, Prof. Dr.Nurullah ÇETİN, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Doç. Dr. Seriyye GÜNDOĞDU, Doç. Dr. Nihat KARAER, Dr. Adem KOÇ.

GAZİ HÜSREV BEY OTURUMU

Tema: Mehmet Akif Ersoy'un Balkanlarda kültür ve düşünce hareketlerinin yeniden yapılanması önerileri, dostları, peotik ifadesi, şiir sanatı, bölge dillerine tercümesi, ortak dil sorunu, Sancak hemşehriliği.

Oturum Başkanları: Prof. Dr. Mevlid DUDİÇ, Prof. Dr. Nimetullah HAFIZ

Konuşmacılar: Dr. Fatima HOÇİN, Prof. Dr. Metin İZZETİ, Mustafa KARAKAYA, Prof. Dr. Cemalettin Ladiç, Doç. Dr. Mehmet NARLI, Prof. Dr. Kamil Veli NERİMANOĞLU, Almira C. SULJEVİC.

• Cuma Namazı ve yemek arası.

• Oturumların Boşnakça ve Türkçe dillerindeki tebliğlerin sunulmasının devamı, müzakere edilmesi, sonuç bildirisinin açıklanması, üniversite rektörleri arasında ikili işbirliği protokollerinin imzalanması.

3.Gün (23 Haziran 2012 Cumartesi)

• Türk Büyükelçiliği’ne, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ne, TİKA’ya, Anadolu Ajansı ve TRT Türk temsilciliklerine, bölgenin maruf kanaat önderleri, akademisyen ve sanatçılarına nezaket ziyaretleri, Konjiç’e gidiş, Poçiteli’de Şişman İbrahim Paşa Camii, Türk Hamamı, Saat Kulesi, Blagay Tekkesi (Sarı Saltuk Türbeleri), Buna Nehri’nin gezilmesi, Mostar’a gidiş, Müslibegovic Evi’nin gezilmesi, Karagöz Bey ve Kosgi Mehmet Paşa Camii ile Mostar Köprüsü’nün görülmesi.

4.Gün (24 Haziran 2012 Pazar)

• İlayı Kelimetillah için bölgeye gelen Horasan Alpereni Akhisarlı Ayvaz Dede Şenliklerine katılım, Prusac (Akhisar), Donjivakuf (Aşağı Vakıf) ve Travnik’te şehitlik, vezir türbelerini ziyaret, Elçi İbrahim Paşa Medresesi, Alaca Camii ve Kale’nin gezilmesi, tarihi yerlerin görülmesi. Saraybosna’ya dönüş.

5.Gün (25 Haziran 2012 Pazartesi)

• Alış-veriş için boş zamanın değerlendirilmesi, Milli Kütüphane, İnat Kuça (İnatevi), Hünkar Camii, Latin Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Bedesteni (Kapalıçarışı), Bursa Besiztanı(Şehir Müzesi), Boşnak Enstitüsü, Ferhat Paşa Camii’nin gezilmesi, eksik kalan nezaket ziyaretlerinin tamamlanması, vedalaşma, İstanbul’a dönüş.(TS 15:40)

Bu yazı toplam 4616 kez okundu.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
 
Copyright © 2017 Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı. Adres : Atatürk Bulvarı Sefaretler Apartmanı 199/9 Kavaklıdere Ankara
wow gold runescape gold buy wow gold rs gold cheap runescape gold wow accounts world of warcraft gold swtor credits runescape items