Doç. Dr. Mehmet NARLI
Doç. Dr. Mehmet NARLI
metenar@yahoo.com

SAFAHATIN SURETLERİ


17 Haziran 2012 Pazar 18:34

-Mehmet Akif Şiirinde İnsanın Fiziksel Sosyal ve Ruhsal Tasvirleri-

Şiirde insanın fiziksel, sosyal ve kültürel olarak tasvir edilmesi   edebî bir gelenek sayılacak kadar eskidir. Aveng-i tesavir, tesavir-i rical,   sûret, portre   gibi başlıklar altında ve ya doğrudan tasvir edilen kişinin adıyla yazılan çok sayıda şiir vardır.   Bu şiirlerde tarihsel varlığı ile hayatı etkilemiş insanlar tasvir edildiği, sanatsal olarak var edilen   insanlar da tasvir edilmiştir. Şiirde tasvir edilen insan, şairin, kültürel varlığına, inançlarına, sanat anlayışına göre   bir bakıma yeni bir “sanat eseri” olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin, sosyal bir günlük sayılacak kadar   tarihsel hayatın tasvirleri ile yüklü olduğu bilinmektedir.   Ama onun şiirleri, insan tasvirleri açısından çok sayıda incelememeye konu olacak kadar geniştir.   Akif, birçok şiirinde   (Merhum İbrahim Bey, Seyfi Baba, Kör Neyzen,   Selma, Acem Şahı, Kocakarı ile Ömer, Dirvas, Köse İmam, Hüsam Efendi Hoca, Derviş Ahmet)   doğrudan tasvir ettiği insanın adını başlık olarak kullanmakta bazı şiirlerinde de insanın merkezinde meydana gelen olayı ve ya o insanla özdeşleşen bir mekanı veya eşyayı   (Hasta,   Küfe, Yemişçi İhtiyar,   Yaş Altmış, şiirinin başlığı yapmaktadır.   Tasvir edilen insanların kimileri şairin hayatında (Neyzen, Hüsam Efendi- Süleyman Nazif) kimileri geleneğin içinde anlatıla gelen hikayelerde (Kocakarı ile Ömer, Dirvas)   var olan, kimileri   deşiirlerde kurulan ama büyük ihtimalle tarihsel bir kaynağı da olan insanlardır. Şiirlerde işlenen temaya göre, iletilmek istenen duygu veya düşünceye göre tasvirin niteliği değişmektedir.

 

Bu yazı toplam 3424 kez okundu.
YAZARA AİT DİĞER MAKALE BAŞLIKLARI
Yazara ait kayıtlı başka makale bulunamadı.
 
Copyright © 2017 Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı. Adres : Atatürk Bulvarı Sefaretler Apartmanı 199/9 Kavaklıdere Ankara